rss_feed Latest News

All Teams Schedule: Week of Jan 21 – Jan 27

Jan 21 Boys Freshman Basketball vs. Canterbury School Canterbury School 6:00 pm | Middle School Gym Jan 22 Girls Varsity Swimming vs. Delta High School Delta High School 5:30 pm | SOUTH ADAMS Jan 22 Boys Varsity Swimming vs. Delta High School Delta High School 5:30 pm | Middle School Gym Jan 22 Girls Junior

Swim at ACAC

Boys Team Results 1. Bluffton High School                     418 2. Jay County High School                304 3. Adams Central High School         288 4. South Adams High School            226 Girls Team Results 1. Jay

WR at ACAC

Team Results from the ACAC Individual Tournament Friday. 1.  Adams Central    256.5 2 Jay County            254.0 3 Bluffton                  193.0 4 Southern Wells     174.0 5 South Adams         116.0 6 Woodlan                 90.0

ACAC GBB vs. Heritage

Team 1Q 2Q 3Q 4Q OT Final South Adams 6 7 14 0 27 Heritage 11 7 17 14 49 South Adams 2 FG 3 FG FTM FTA TP Kristen Wynn 0 1 0 0 3 Emilee Myers 2 0 2 4 6 Madi Smith 1 0 0 0 2 Lydia Loshe 0 2 0

SA Swim Invitational Results

Saturday, South Adams hosted our swim invitational. Congratulations to New Bremen(OH) for winning the girls meet and to Adams Central for winning the boys meet. click on the following link for full results: sa swim invitational

Swim vs Coldwater

The swim teams split their meet with Coldwater on 1/10/19. Click on the following link for full results: sa vs coldwater

All Teams Schedule: Week of Jan 14 – Jan 20

Jan 15 Girls Junior Varsity Basketball at Fort Recovery High School Fort Recovery High School 6:00 pm | Fort Recovery High School Jan 15 Boys Freshman Basketball vs. Adams Central High School Adams Central High School 6:30 pm | Middle School Gym Jan 15 Girls Varsity Basketball at Fort Recovery High School Fort Recovery High

Swim vs. Bellmont

Tuesday, the swim teams split their meet vs Bellmont. For full results, click on the following link: sa vs bellmont

GBB ACAC Round 1 vs. Woodlan

Team 1Q 2Q 3Q 4Q OT Final South Adams 8 19 12 17 56 Woodlan 11 16 12 9 48 South Adams 2 FG 3 FG FTM FTA TP Kristen Wynn 0 1 0 2 3 Emilee Myers 4 0 8 9 16 Madi Smith 1 0 2 2 4 Lydia Loshe 4 1 5

WR Defeats Muncie Central

Below are the results by each weight class: 106-Gage Cline over Logan Bauman by Fall 113-Kaden Davidson by Forfeit 120-Michael Rupp over Logan by fall 126- Roysdon over Conner Young by decision 132-Thomma over Brice Wentz by fall 138-Aj Dull over Williams by fall 145- McCammon over Austin McKibben by decision (8-6) 152- Alex Sator over Kobe